טיפול בתופעת אין אונות בגלי הלם באמצעות מכשיר ED-1000 
אין אונות הינה תופעה שכיחה, לפי הסטטיסטיקה - 30% מהגברים בגילאי 50 עד 60 סובלים ממנה וכל גבר חווה לפחות פעם בחייו תופעה של אין אונות. לא חייבים לדבר על זה אך רצוי להיוועץ עם מומחים בתחום האורולוגיה ולטפל בנושא.
מידע נוסף...
טיפול בגלי הלם
צור קשר
שם מלא
אימייל
טלפון
סוג הטיפול
כף רגל (דורבן)
דורבן העקב היא בעיה שכיחה מאוד, הנוצרת בעקבות סיבות שונות, בעיקר עקב לחץ תמידי על המיתר האורכי, שמשתרע מעצם העקב (קלקנאוס) ועד לבסיס האצבעות. כיוון שבעיית דורבן היא עקשנית, יש צורך בטיפול משולב, עליו תקראו בהמשך דף זה.דורבן העקב - מדוע זה כל כך כואב ?
חשוב להבין שבהרבה מקרי דורבן, הכאב נובע מבעיה בנקודת החיבור של הגיד לעצם העקב, היוצרת דלקת מקומית ולא מהדורבן עצמו. המיתר האורכי נושא את עיקר מרכז הכובד של הגוף בזמן הליכה או ריצה. כף רגל לא מאוזנת או מרכז כובד שהשתנה בגוף הם הגורמים הראשיים לבעיית דורבן.

דורבן - סימנים עיקריים

·        
כאב עז בדריכה על הרגל
·         במקרים רבים הכאב העז מתרחש דווקא בשעות הבוקר בצעדים הראשונים שלאחר שנת הלילה
·         כאבים המתחילים בכף הרגל לאחר הליכה או עמידה ממושכת

מי עשוי לסבול מכאבי דורבן ?

·         אנשים עם פציעות חוזרות ונשנות בכף הרגל או בעקב
·         אנשים עם הנעלה לא נכונה או נעלי עקב
·         אנשים עם עודף משקל - לחץ עצום על מיתר כף הרגל

כאבי דורבן בכף הרגל שכיחים יותר אצל קבוצות האנשים הבאות:

·        
ספורטאים כגון אצנים ואתלטים שדורכים הרבה על כף הרגל
·         כף רגל שטוחה מדי – ספיגה נמוכה
·         חולי סכרת (הסיבה לא ידועה)
·         אנשים אחרי גיל 45 ובגיל העמידה. מדוע ? מבנה העקב מותאם לבלימת זעזועים ומניעת שחיקה. העור בסוליית כף הרגל הוא עבה יותר מהעור במקומות אחרים בגוף. עם הגיל, עקב תהליכי שחיקה טבעיים של הגוף, עובי שכבות השומן התת עורי יורדת בגוף בכללו בעקב בפרט.
·         הנעל הלא נכונה – נעליים עם סוליה דקה מדי, נעליים ללא בולמי זעזועים באזור העקב, נעלי עקב או נעליים גבוהות הגורמות לקיצור של גיד אכילס ועל ידי כך להתכווצות של וליצירת גירוי בעקב
·         נשים על משקל עודף, הגורם לעומס רב על הברכיים ועל הגפיים, כולל כף הרגל
·         לחץ קבוע על כפות הרגליים – למשל זבנים שעומדים רוב שעות היום או כל עיסוק שמצריך עמידה קבועה על הרגליים התקצרות של גיד אכילס ומגבלה בדורסיפלקציה של כף הרגל (ראה בהמשך)
·         של זעזועים בזמן הליכה וריצה או כף רגל עם קשת גדולה מדי – שגורמת לרקמות מתוחות מדי בכף הרגל.

החיתולית הכפית (
PlantarFascia)

החיתולית הכפית היא רקמת חיבור שמשתרעת בין עצם העקב (קלקנאוס) לבין בסיס האצבעות. יש לה תפקיד חשוב בשמירת תפקוד הקשת האורכית הפנימית בכף הרגל. פעמים רבות כאשר מאבחנים דורבן בכף הרגל, הכוונה היא בכלל לבעיה בחיתולית הכפית. כאשר מתבצעת דריכה על כף הרגל, המשקל הרב שמופעל גורם למתיחה של החיתולית הכפית. מתיחה חוזרת ונשנית שלה עשויות לגרום לקרעים זעירים בחיתולית.

מהו דורבן בכף הרגל ומהי מחלת החיתולית הכפית ?

הכאב שאותו מרגישים בבעיית דורבן בכף הרגל מקורו, כנראה, בהתמעטות של קולגן (Collagen) באזור שבו מתחילה החיתולית הכפית (Plantar fascia), המתחילה בעקב. קולגן הוא החלבון השכיח ביותר בגוף האדם (כ- 30% ממשקלו של גוף האדם להוציא מים), המהווה מרכיב עיקרי בסיבים אשר מצויים ברקמות החיבור – כגון: גידים, רצועות, עור, עצמות וסחוסים.
עקב קרעים מיקרוסקופיים כרוניים המתרחשים באיזור החיתולית הכפית, מתמעטת כמות הקולגן. במצבים רגילים הגוף מצליח לתקן קרעים מיקרוסקופיים אלו. אך במקרים רבים יכולת הריפוי העצמי של הגוף לא מספיקה להדביק את קצב הפירוק של הקולגן ולתקן את הקרעים המיקרוסקופיים. הניסיונות של הגוף "להצמיד" את החיתולית הכפית לעצם יוצרים במקרים רבים זיז גרמי הנראה בצילומי רנטגן של העקב – אשר מכונה דורבן העקב (spur). הזיז הגרמי נראה בכ – 50% מהסובלים ממחלת החיתולית הכפית.

אז ממה נובע דורבן בכף הרגל ?

·         לא תמיד הזיז הגרמי הנקרא דורבן בכף הרגל גורם לכאבים העזים. לפעמים כאשר קיימת מחלת החיתולית הכפית יחד עם התעבות משמעותית שלה, החיכוך המתמיד שלה עם הזיז הגרמי גורמת לכאב ולמצב דלקתי.
·         לפעמים קיצור של גיד האכילס, המתחבר לעצם העקב (קלקנאוס), יגרום לעומס יתר על החיתולית הכפית ויגרום לכאב.
·         גם תנועה של דורסיפלקציה (Dorsiflexion) של כף הרגל (הקטנה של הזווית בין כף הרגל לרגל עצמה) תמתח את החיתולית הכפית ותגרום לכאב.

אבחון דורבן בכף הרגל

·         החולה מדווח על הכאב מחמיר עם הצעדים הראשונים בבוקר או אחרי מנוחה ממושכת
·         בדיקה גופנית מגלה רגישות בחיתולית הכפית
·         לעיתים מבחינים בקיצור של גיד האכילס שמחובר לעקב
·         יש לשלול כמובן מחלות או בעיות אחרות בכף הרגל. כאבים בלילה, למשל, אינם אופייניים לבעיית דורבן העקב. יתכן בכלל שהכאב הוא ממקור עצבי (הקרנה מלחץ על עצב שדרתי היוצא מעמוד השדרה הלומברי), מזיהום או מגידול סרטני.
·         צילום רנטגן על מנת לשלול בעיות אחרות כגון שברי מאמץ

טיפול הניתן לקבל בבעיית דורבן בכף הרגל

·         טיפול בגלי הלם אשר אינו פולשני
·         תרופות נוגדות כאב (NSAID) לא סטרואידליות.
·         הזרקת קורטיזון (סטרואידים) לעקב עצמו


תהליך ומשך הטיפול
הטיפול בכף הרגל\ דורבן משלב מספר טיפולים ( בין 4-6) בהתאם לצורך הרפואי:  
כפתרון לבעיות ההסתיידות אנחנו מציעים טיפול אורטוספק (מתוצרת חברת מדיספק). הטיפול בכף הרגל\ דורבן  מתבצע באמצעות שליחת גלי הלם אקוסטיים לאזור הבעייתי, שמרעידים את מקום ההסתיידות ומפוררים אותה, עד שהיא מתמוססת ונספגת בגוף. עקב כך, מוגברת זרימת הדם לאזור, חשוב לציין כי בעית הדורבן אינה נעלמת, אלא מוקטנת למימדים קטנים וחשוב לשמור על שגרה יומיומית כמו: מדרס, הורדת משקל ועוד... דבר שיגרום להקלה מרובה לאורך זמן.

הערה: משך הזמן בין טיפול לטיפול הינו בין 7- 10 ימים.

חשוב לציין כי לפני תחילת הטיפול המטופל עובר בדיקה אצל רופא אורטופד ומומחה
חשוב לציין שהטיפול בגלי הלם אינו חודרני ואינו פולשני להבדיל מטיפולים אחרים כמו: הזרקות, כדורים, ניתוח.